Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Zaktualizuj preferencje dotyczące plików cookie

Silne hasło to warunek konieczny do ochrony swojej tożsamości w sieci 5 / 5 / 2022

Jak co roku, na początku maja przypada Dzień Hasła. Na pomysł takiego wydarzenia wpadła firma Intel, a idea święta została wsparta również przez takich globalnych graczy jak McAfee, Acer, Microsoft, Samsung, Toshiba oraz innych światowych producentów.

Hasło to ciąg znaków używany przez nas podczas logowania do różnego rodzaju zasobów – telefonu, poczty mailowej, portali społecznościowych po systemy bankowe. Tym samym hasła są kluczowym elementem zabezpieczającym nasze dane, korespondencję, kontakty, pieniądze.

Zdecydowana większość zasobów cyfrowych, sklepów, portali wymaga od nas tworzenia kont i zabezpieczenia ich hasłem. Nasza świadomość dotycząca zasad tworzenia silnych haseł jest coraz większa. Blisko 2/3 badanych deklaruje, że używa bardzo trudnych i trudnych haseł dostępu do serwisów.

Hasła tworzone przez użytkowników powinny spełniać kilka podstawowych warunków. Po pierwsze hasło powinno być długie, coraz częściej spotkamy się już z wymogiem haseł składających się z 12, 14 i więcej znaków. Hasło powinno być też złożone, tzn. powinno posiadać małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne – tłumaczy Radomir Zawadzki, Dyrektor IT w Comp S.A. – Warto używać fraz, w których możemy zastosować wspomniane wcześniej duże i małe litery czy znaki specjalne. Nie zapominając przy tym o okresowej zmianie hasła, a już bezzwłocznie, gdy tylko podejrzewamy, że dane hasło zostało skompromitowane.

Tworzone przez nas hasło nie powinno brzmieć tak samo jak nazwa użytkownika lub jego część. Nie powinno również być imieniem kogoś z naszego bliskiego otoczenia, nie powinno zawierać danych osobowych użytkownika bądź jego rodziny. Poważnym błędem w tworzeniu haseł jest używanie sekwencji kolejnych liter, liczb i innych znaków. Używanie więcej niż 3 kolejne znaki na klawiaturze czy dwa kolejno powtarzające się ciągi znaków to też nie najlepszy pomysł. Prym w rankingu najgorszych haseł (2019) wiodą: 123456, qwerty, password, czy admin.

Aby uchronić się przed różnego rodzaju cyberzagrożeniami ważnym jest, aby tworzone przez nas hasło było za każdym razem unikatowe. Do zapamiętywania wielu haseł do różnych portali i systemów można stosować specjalne oprogramowanie tzw. menedżer haseł.  Nie zapisujmy przy tym naszych haseł w notatniku czy kalendarzu. Czyni to niestety prawie 60% badanych! – zawraca uwagę ekspert Comp. – Jeśli chcemy dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich danych, nie możemy wysyłać hasła mailem, wpisywać go, gdy ktoś patrzy nam przez ramię czy powielać w różnych witrynach. Niestety, z jednakowego hasła w kilku serwisach korzysta ponad 1/3 respondentów.

Z badania przeprowadzonego przez KRD i serwis ChronPESEL.pl wynika, że wśród osób, które korzystają z jednakowych haseł w kilku serwisach 1/3 nigdy nie zmieniła hasła do konta bankowego. 37,3% nigdy nie zmieniła hasła do skrzynki mailowej, a nieco ponad 40% nie aktualizowało nigdy danych do logowania w serwisach społecznościowych. Takie zachowania użytkowników znacznie ułatwiają zadanie cyberprzestępcom.

Są też dane, które cieszą. Ponad 80% badanych nie przekazuje swojego hasła osobom trzecim – nadmienia Radomir Zawadzki. – Najczęściej robią to osoby młodsze, ale wraz z wiekiem tendencja ta spada.

Dane: https://krd.pl/getattachment/a1ea9837-219e-41ec-9957-070f3ac721d7

***

Comp S.A. to jeden z największych integratorów usług informatycznych w Polsce, specjalizujący się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla rynku handlu i usług oraz z zakresu bezpieczeństwa IT, sieciowego i kryptografii. Comp S.A. to również twórca pierwszej w Polsce platformy usług M/platform, która wspiera lokalne sklepy. Marki Elzab i Novitus dostarczają wielofunkcyjne urządzenia fiskalne oraz zintegrowane rozwiązania dla branży retail. Centrum Usług IT (marka CSS) świadczy kompleksowe usługi związane z infrastrukturą informatyczną.

Hasło_foto Hasło_foto